„Eks me mingi aeg Erkiga sattusime rääkima sellest, et huvitav, et Viljandis on nii palju alternatiivset, aga kõik valivad alati suure puhta kontserdisaali, kui kontserti on vaja korraldada ja kui teisest linnast külalised tulevad, siis viivad nad ikka lossimägedesse ja veetorni,“ kirjeldab Viljandi Music Walki sünnilugu Annika Aru, kes on sellel nädalavahetusel aset leidva väikefestivali üks peakorraldajatest. „Ja eks me siis saime aru ka, et selleks, et sellisele üritusele saaks minna, mis meile endile meeldib, peab selle ikka ise korraldama,“ lisas Aru. 

Kogu linna hõlmav omanäoline ettevõtmine

Annika Aru, Erki Pruuli ning Oliver Kivimäe poolt tüüritud festival Viljandi Music Walk toimub tuleval nädalavahetusel juba kolmandat korda. Väikefestivali, mille kontseptsiooni kõige tähtsamaks elemendiks on unikaalsed toimumiskohad, kontsertid leiavad aset nukuteatris, tenniseväljakutel järve ääres, Koidu seltsimajas ning isegi laupäeval uksed avavas uues teatrisaalis Ugala Black Box. Music Walki alustala Erki Pruuli sõnul mängivad selle festivali juures kõige tähtsamat rolli omapärased toimumiskohad. „Need ei ole rõhutatult omapärased – meie jaoks on need täiesti normaalsed kontserdipaigad, lihtsalt siiani kasutamata,“ selgitas Pruul.

IMG_9338 IMG_9224

Et kontserdipaigad on värvikad, siis on omanäoline ka festivali esinejate valik, mis arvestab iga esinemiskoha eripära. „Valiku printsiibid on väga lihtsad – kõigepealt valime välja kontserdipaigad ja siis vaatame missugused artistid sinna sobivad,“ selgitas festivali line-up’i Erki Pruul. Ta lisas, et teiseks oluliseks punktiks artistide valikul on, et valitav muusika peab korraldajaile endile meeldima ning selles osas osas kompromisse ei tehta.

Lisaks kontsertidele saab nädalavahetusel olla osa ka vilkast tänaval kauplemisest, sest festivali programmi on teistkordselt lülitatud Viljandi tänavaturgude päev. „Minu jaoks on tänavaturgude päev oluline pigem kogukonna aktiviseerimise seisukohalt,“ rääkis Annika Aru, kelle sõnutsi on kauplemise juures kõige olulisem sotsialiseerumine. Erki Pruul lisas, et selles kultuuriruumis, kus VMW korraldajad elavad, on selline asi tavaline. „Imelik lausa, et Eestis kuskil mujal linnas taolist asja ei tehta,“ lisas ta ning mainis, et tegelikult on teise-ringi riidekultuur väga elav ka Eestis. „Aga sellisel kujul, kus tervest linnast võiks üheks päevaks saada turg, seda küll minu teada ei ole tehtud,“ lisas Pruul.

Avastamata ja „päris“ Viljandit peegeldav pidu

„Viljandi Music Walk on inspireeritud Viljandist,“ ütleb Annika Aru vastates küsimusele, et mis siis ikkagi nende kolmeliikmelist korraldusmeeskonda korraldusprotsessis innustab. Aru sõnul püüab festival läbi koha ja esinejate valiku, lisategevuse ning kohtade vaheliste trajektooride avada inimestele Viljandit alternatiivsetelt külgedelt. „Tahame panna inimesi nägema oma kodulinna ja selle võimalusi ja võimalikkust harjumuspärasest erinevalt,“ selgitas ta.

IMG_9367 IMG_9286

„Ideid jätkuks meil aastas mitmeks taoliseks festivaliks. Viljandi on lihtsalt nii omapärane linn,“ ütles Erki Pruul. Ta lisas, et Viljandi on täpselt paraja suurusega ning siin on olemas kõik vajalik sedalaadi kontseptsiooni realiseerimiseks: ajalugu, tulevik, maalähedus ning hoolikalt vaatamisel isegi suurlinlikus. „Oma koht on siin ka müütidel, mis Viljandi linna kohta käivad, nende purustamine on väga motiveeriv ja edasiviiv,“ lisas Pruul.

Kogu kontseptsiooni harmoneerumine tekib Annika Aru silmis sellest, et Erki elab Tartus ning Annika ise resideerub Viljandis, mistõttu saavad meeskonnas kokku kaks erinevat nägemust: eemalolija ja kohaliku elaniku oma. „Mulle tundub, et Viljandi Music Walki korraldades moodustubki nendest kahest nägemusest üks tervik, mis üllatab nii viljandlast kui siia mujalt tulnuid ja vahest meid endidki,“ lisas Aru.

Juhuse tahtel linna sünnipäevapeoks

„Esimese festivali kuupäevad panime paika niimoodi, et vaatasime millal meil kõigil kolmel on vaba nädalavahetus. See, et see nädalavahetus sattus olema linna sünnipäeval oli puhas juhus, mis tuli töö käigus kogemata välja,“ selgitas Annika sündmuse juhuslikku sattumist linna sünnipäevaga samal nädalavahetusele.

IMG_9261 IMG_9216 IMG_9239

Aga, et esimese toimumisaastaga suudeti linnavõimule piisavalt head muljet avaldada, siis möödunud aastal liidetigi Viljandi sünnipäeva tähistamine festivali programmi. „Võtamegi seda kui tunnustust, et järgmisel aastal [2014] juba linn usaldas meid piisavalt, et oma sünnipäeva koos meiega ja meie kontsertidega tähistada,“ rääkis Aru. Ta lisas, et kuigi tegemist on väikefestivaliga, siis on korraldajad viimase poole aasta jooksul saanud väga palju kirju vabatahtlikelt, kes festivali hüvanguks midagi ette võtta tahaksid. „See on vinge. Selleni me jõuda tahtsimegi,“ rõõmustas korraldaja festivali edu üle.

Tänavune Viljandi Music Walk toob Viljandisse väga eripalgelise artistide plejaadi. Festivali lavalaudadele on astumas Vaiko Eplik ja Eliit, Gorõ Lana, Leikki, Reaktiivmootor ja terve hulk erinevaid ägedaid discjockeysid. Külalisesinejana on reede õhtul Koidu seltsimajas esinemas USA bänd Vetiver.

Viljandi Music Walk korraldajad soovitavad

Aga, et Viljandi Music Walk pakub sedavõrd palju kultuurilist elamust ja võib-olla Sa ei jõua kõike külastada, siis toob VLND lugejateni veel eriti eksklusiivselt peakorraldajate kaks korda kaks soovitust festivali külastamiseks. Sa lihtsalt pead sellest osa saama!

Erki Pruul soovitab:

“Ma soovitaks VMW kaardil välja pakutud marsruuti tenniseväljakutelt Ugala ajutise maja juurde Pargi 1c. See on ligi neljakilomeetrine matk mööda õhtuse väikelinna kõrvaltänavaid ja aguleid, mis viib lõpuks läbi võsavahe kenasti sihtpunkti. Üritame pimedamatesse kohtadesse panna ka küünlad, et kõik ikka kohale jõuaksid.

Teiseks soovitan Ugala hoovi püstitatava VMW telgi VJ-d. Frindo Kveiks (Martin Rästa) on ka meie festivali kujunduste autor ja andekas igal alal, mida teeb. Visuaalne programm kantakse muide ette Ugala transpordiauto furgooni küljele!”

Annika Aru soovitab:

“No ma läheks raudselt Vetiveri vaatama.  Mul on Vetiveriga oma ajalugu, olen neid aastaid kuulanud ja nende uus album meeldib ka väga.  Ei jõua ise kuidagi ära oodata nende Viljandi kontserti. Ja siis teisena läheksin Nukuteatrisse. See kooslus – Nukuteater, Kreatiivmootor ja sushikohvik kõlab ka meie jaoks nii mitte kokku sobivalt, et see lihtsalt peab ideaalse terviku moodustama.”

Viljandi Music Walk koduleht

Viljandi Music Walk Facebookis

Tour d’Öö Facebookis

Tänavaturgude päeva lisainfo