Enamik tulevikutegijaid hakkavad tõsiste asjadega tegelema keskkoolis. Viljandi noormees Sander Pettai valiti aga juba 8. klassis Eestit esindama Mudel Euroopa parlamendi rahvusvahelisele sessioonile. Kahtlemata on see kõva sõna ja märk sellest, et ka põhikoolinoor võib ühiskondlikusse tegevusse panustada. Meie näeme Sandril suurt tulevikku, tuleb ainult enda põhimõtetele kindlaks jääda. Alljärgneva intervjuu järel on selge, et eeldused uue kohaliku tegija tekkimiseks on juba olemas, tuleb vaid oodata ja näha, kui kõrgele tiivad kanda suudavad. 

Sander, räägi tavainimese jaoks arusaadavalt, mida Mudel Euroopa Parlament endast kujutab?

Mudel Euroopa Parlament on simulatsioonimäng, mida korraldatakse kõigis praegustes ja tulevastes Euroopa Liidu liikmesriikides, kuhu kogunevad noored, et arutleda tänapäeva Euroopa kõige kriitilisemate poliitiliste probleemide üle.

Miks sellistel asjadel osalemine Sinu arvates vajalik või kasulik on?

Sellise asjaga tegelemine annab inimesele sihi ja elu mõtte, mis suunas edasi liikuda. Mina isiklikult alustasin õpilasesindusest.

See ei tähenda veel, et osalejast saab poliitik. Minule andis see hoopis põhimõtte, et elus tuleb kõike proovida. Üks suurimaid rikkusi on ju kogemused, mida on võimalik saada. Neid ei saa keegi ära võtta.

IMG_1960-2

Millega Eesti tasandil silma suutsid jääda, et välismaale valiti?

Mind kutsuti Eesti MEP sessioonile esimest korda 8. klassis. Tegin enne palju kodutööd ja suutsin ennast tõestada enda komisjonile. Arvatavasti jäin silma siis, kui kirjutasin üksinda riigikogu saalis vastukõnet, kui kõik teised olid sööma läinud. Seda kõnet kahjuks esitamiseks ei valitud, kuid kõigest muust järelikult piisas.

Mis teemaga Oslos tegelesid ja kui lihtne oli enda põhimõtteid võõras keeles teisest kultuurist inimeste vastu kaitsta?

Minu teema oli Oslos väga päevakohane teema – noorte kaasamine. Inglise keelega ei olnud seekord erilisi raskusi ja sain päris kõvasti vaielda. Sellel sessioonil mängisid kõvasti rolli erinevad kultuurid, sest osadel sellist probleemi ei olnud, mis meil Eestis on. Pidime leidma kuldse kesktee ja saime sellega väga hästi hakkama.

Too palun välja midagi huvitavat, mida üle Euroopa kokku tulnud noored Oslos otsustasid?

Eestlastele pakkus väga huvi naiste õiguste komisjon, sest selles grupis olid peaaegu kõik naised ja keskenduti ainult naistele. Selle kohta oli kohapeal päris palju kriitikat. Meile kui Eesti poistele pakuti isegi seelikuid selga. Huvitavaks teeb selle asja see, et see resolutsioon läks läbi. Minu jaoks oli väga tore see, et kõik välismaalased olid nõus noortele andma hääletamise õiguse.

IMG_1995-2

Tegemist ei olnud Su esimese välismaise sessiooniga, oled ka varasemalt rahvusvaheliselt tuntud poiss. Kus veel MEPiga seoses käinud oled ja mida teinud?

Olen MEP- il käinud ka Helsingis, kus minu teemaks oli roheline energia. Minu jaoks oli see üpris raske, aga väga kogemusterikas seiklus. Pealmine on see, et enda saadud kogemustega arendame MEP-i edasi ka Viljandis. Viljandi on hetkel üks parimaid MEP-i linnu. Mina kutsuksin isegi Viljandit MEP-i pealinnaks.

Kas poliitika on Sulle üldse südamelähedane, näed end ka tulevikus parlamenditoolil istumas?

Sellele küsimusele olen ma palju mõelnud, kuid mida on elu mulle siiani näidanud on see, et poliitika on üpris räpane. Arvan, et enne poliitikasse astumist on kindlasti vaja väga head põhja alla ja olla enda ala professionaal. Pigem tuleks alustada kuskilt mujalt ja hiljem astuda poliitikasse. Minu jaoks on hetkel oluline õppida ja saada häid kontakte.

Millega Sa peale kooli ja poliitikasimulatsioonide veel tegeled?

Olen loonud koos sõpradega minifirma VANORA. See on sotsiaalne ettevõte, kus noored aitavad vanemaid inimesi erinevates töödes. Võitsime ka Briti suursaatkonna minifirma võistluse HERO 2015. Hetkel olen Viljandi Kesklinna Kooli õpilasesinduse esimees ja Viljandi maakonna noortekogu juhatuse liige. Kirjutan ka uut projekti „Viljandi rannamängud“. Sellest tuleb loodetavasti väga lahe ettevõtmine noortele. Samuti olen loomas cashflow lauamänguklubi, mis aitab noortel paremini aru saada rahast ja majandusasjadest, mida koolis ei õpetata. Samuti olen väga palju panustanud Huvitava Kooli mõttekoja tegevusse. Mängin ka käsipalli, kuid kahjuks pole viimasel ajal spordi jaoks väga aega jäänud. Ei jõua ju igale poole!

Miks on Viljandi parim linn maailmas?

See on küsimus millest algas kogu minu tegevus pihta. Osalesin kunagi kõnevõistlusel ja mulle anti küsimus, et kuidas muuta Viljandi linna elu paremaks, kuid ma tahtsin nii väga saada Kris Süllaga jutule ja rääkisin hoopis, kui hea koht on Viljandi! Sain õnneks Krisi tähelepanu ja tema oli minu esimene motivaator, et ma üldse millegi niisugusega tegelema hakkasin. Viljandi linn on ülimalt noori austav linn. Siin sünnivad suured ideed, mis viiakse ellu! Ma näen igapäevaselt, kuidas noored tahavad muuta Viljandi elu paremaks. See on selle tõttu, et noored armastavad enda linna! Elagu Viljandi!

IMG_2012-2