Ajal, mil nutimaailm on võtmas võimust meie kõigi üle, on luuletaja haruldus. Veel enam noor luuletaja, kes annab välja oma teist luulekogu ning seda kõike vaid oma lugejate vahetu toetusega.

Aleksandra Tšoba on luuletaja. Luuletaja, kelle sõnul ei ole armastus värsside vastu teda muutnud, vaid need värsid on hoopis süvendanud naisesse usku, et just selline on ta alati olnud. „Minu sisemus on alati olnud samasugune,“ ütleb Tšoba. „Olla luuletaja, kuid pürgida edasi, olemaks ise luuletus.“ Naise sõnu kinnitab tema esimese luulekogu „Armastus vaikib mind maha“ sügavmõttelisus ja emotsionaalsus, mis ka siinkirjutaja korduvalt tundideks selle kogu taha on aheldanud.

potentsiaalne kaanepilt

Nüüd aga on Tšoba välja andmas oma teist luulekogu „Armastusest kell kaks öösel,“ mida on autor sepistanud kaks kuud ning mis esimesega võrreldes mõnevõrra teistsugune „Tunnen, et teine luulekogu on küpsem, teadlikum, arvamusega,“ kirjeldab Tšoba, kelle värsid on enamasti läbi põimunud armastusest ja valust, sest need on just need kõige tugevamad tunded, mida autor on eales tundnud. „Olen alati kas pööraselt armunud või murtud südamega,“ räägib poeet, kes on loomult alati olnud kõik-või-mitte-midagi-inimene. „Nii napakalt kui see ka ei kõlaks, on see siiski etem, kui tunda tundetust,“ lisab Aleksandra.

*ta teab
olla alasti
ja olla aksepteeritud

olla kaetud
ja ikkagi tahetud

läbi sinu silmade
hammustus huulde

toa nurgast vilistades
silma pilgutades

kas sa ise tead ka
kui väga paned sa

mind ennast
armastama

„Kui ma sain teada, et olen nominent, siis valdas mind tunne, et näete nüüd, ma tegin selle ära,“ räägib Tšoba hetkest, mil sai teada, et on 2014. aasta Betti Alveri kirjandusauhinna nominent. „Mis mind eriti uhkeks tegi, oli minu enda järjepidevus ja pealehakkamine,“ kirjeldab ta, sest oli ju seda kõike saavutanud ilma suurte kirjastuste ja kontaktideta.

Küsimusele, et mis oli see, mis viis ta luuletamiseni vastab Tšoba, et sellele polegi otsest vastust. „Ma ei tea, mis mind luuletamise juurde tõi, kuid ma tean, et siin ma nüüd olen,“ ütleb ta. Ta lisab, et sellel teekonnal on hindamatu väärtusega tema kirjandusõpetajate Eini Ilvese ja Sirje Pärni sõnad. „Ja ma ei saa vist oma loomingu kaasaaitamisel mitte kunagi mainimata jätta Alvar Loogi, kes on minu luulementor.“

Luuletaja hoiab kätt pulsil ka teistel noortel tegijatel. „Jälgin sotsiaalmeedias erinevaid noori luuletajaid, kes pole veel jõudnud oma stiilini, kuid kellelt leidub ägedaid pärle,“ ütleb Aleksandra. Eesti luuletamise kohta üldiselt ütleb ta, et luuletajad figureerivad üha enam ka meediaväljaannetes ning, et luuletajaks olemine ei tähenda Eestis enam seda, et inimene istub pimedas toas ja kirjutab filosoofilisi ja sügavaid värsse. „Sul peab olema arvamus. Sa pead olema kasulik. Ükskõik, kes sa oled,“ lisas Tšoba.

tumblr_nksdmxp3e01tit1ypo1_500

Sarnaselt esimese luulekogu väljaandmisele kogub ka sel korral Aleksandra toetuseid Hooandjas, sest ta leiab, et oma loomingu jagamiseks peab ta olema lugejaga vahetu ning, et luule on midagi sellist, mida luuletaja kingib oma lugejale otse. „Minu taga pole organisatsiooni, minu taga on inimesed ning mind toetanud inimene annab tegelikult väärtuse minu loomingule ja kokkuvõttes mulle endale,“ leiab ta.

Ja küsimusele, et miks on Viljandi parim linn maailmas vastab Aleksandra endale omase poeetilisusega: “Sest Viljandi on linn, kus kohtusin Rim’iga. Oma eluarmastusega.“

*maailm pole sulle võlgu
siis kui mina
tahan sind lihtsalt suudelda

otsid sa viise
kuidas maailm saaks
sulle oma võlga tasuda

ma tean
ja kuulnud on ka maailm
kuidas ebaõiglusest saab norm
kuidas ebavõrdsusest saab tava
kuidas üksindusest massikommunikatsioon

ma tean seda kõik
ja ka maailm on sellest kuulnud
kuidas keegi teine roojab
ja keegi teine sööb
kuidas keegi teine teab
ja teine teadmiseks võtab
kuidas keegi teine on
ja keegi teine kopib

ma tean seda
ja sellest kuulnud on ka maailm
kuidas lasnamäe korteriaknad
säravad erksamalt kui tähed augustis
kuidas vahel voodisse tulla
on raskem kui hommikul minna

kuidas elada nii
et olla inimlik
ja olla ikkagi inimene

sest kui üldse keegi
sulle võlgu on
siis olen see mina
mu võlg sind suudelda

Fotod: erakogu