VLND võrgustik, kontaktid ja oskused on seitsme kuu jooksul niivõrd võimsalt arenenud, et suutsime kibekiirel kingituste ostmise perioodil Jõuluvana asukoha kindlaks teha, temast tõendusmaterjali tarbeks pilte klõpsutada ja paraja portsu küsimusi küsida. Pole olemas targemat härrat kui jõulumees ning see sai intervjuu käigus ikka päris selgeks. Oma arvamus on mehel igas küsimuses ja üks on kindel – tema räägib nii nagu asjad on, sest päkapikud on väga täpselt jälginud ja kõik kenasti ette kandnud!

Jõuluvana oli nii lahke, et saime tema tegemistele mõne päeva jooksul kaasa elada. Uskuge või mitte, aga jõulumees on kõva trennimees, discgolfisõber ja sõidab jõuludevälisel ajal mootorrattaga!

Härra jõulumees, kus lumi on?

Aga kust mina tean? Mina ei ole ilmataat. Ma olen ise sama kuri kui kõik teised lumesõbrad. Mismõttes lund ei ole?! Ennekuulmatu! Jäta või jõulud ära sellise jandi pärast! 

Millega jõuluvana loetud päevad enne jõule tegeleb?

Oi, tegemist on palju. Viimasel paaril nädalal olen tegelenud majade ja tänavate kaardistamisega. Tarvilik on üle vaadata kõik korstnad, sellistel kodudel, kus need puuduvad, tuleb leida teine sisenemisviis. Ikka nii, et pererahvas ei märkaks. Tänavakatted tuleb üle vaadata, et sõit liialt ei raputaks, ja uued tänavad kirja panna. Kõik selleks, et jõuluõhtul sujuks kõik hästi ja hommikuks kõik head lapsed kingitused kätte saaksid.

IMG_1139

Igipõline küsimus, mille üle inimesed vaidlevad ja millest aru ei saada: kuidas ikkagi üks inimene jõuab kogu maailmale nii kiiresti ringi peale teha?

Ho-ho, see küsimus võtab alati muhelema. Kuidas nüüd öelda – see kõik on üks suur koostöö päkapikkude, põhjapõtrade, erinevate ajavööndite ja võlukunstiga, tänu millele on minu umbes 24-tunnine ajavahemik tublisti pikem kui tavalistel inimestel. Võlukunsti osal on oma kõrvalmõju, mis õnneks kuigi ohtlik ei ole. Nimelt see, et mina ajaga pisukest vingerpussi mängin, tekitab ka lastele tunde mõnevõrra pikemast jõululaupäevast. Aga usun, et seda teab iga kinke ootav jõulusõber isegi.

Kõiki hirmutav küsimus: kui palju kohalikke võib kuuse alla vitsa oodata?

Ma ei salga, et neid on. Mõned ikka alati on. Aga mitu aastat järjest pole ükski laps minu käest kuuse alla vitsakimpu saanud ja see näitab, et ka säärasel kingitusel on soovitud mõju.

Räägime paari sõnaga kodulinnast. Mida päkapikud Viljandi osas ette on kandnud?

Käisin just eelmisel nädalavahetusel õhtuhämaruses Uueveski treppe uudistamas. Päkapikud ütlesid küll, et need on nüüd kenasti korda tehtud, aga oma silm on kuningas. Ja tõepoolest! Nüüd on mul jälle üle aastate võimalus kibekiirel jõuluõhtul saan ausamba juurde jätta, treppidest turvaliselt alla jalutada ja teisele poole orgu Peetrimõisasse jõulurõõmu viia. Mõned aastad tagasi jäi vasak jalg ühe trepiastme betoonkonstruktsiooni koledal kombel kinni, pärast seda pidin aastaid Peetrimõisat ringiga külastama. Selge on see, et ringiga minnes nii palju kinke kaasa ei jõua võtta kui otse minnes. Pidage see meeles!

Samast teemast mitte eriti kaugele vaadates häirivad mind endiselt Viljandi tänavad. Alles hiljuti sain kirja kaheksa-aastaselt Pillelt, kellele jõuludeks viidud nukul polnud juukseid. Ja ei olnudki, sest Tartu poolt tulles raputas Uus tänav saani nõnda kõvasti, et pärast Viljandit oli saanis nii mõnigi mänguasjadetail. Aga kui juba trepiga hakkama on saadud, küllap saab varsti ka tänavatel normaalselt saanitada!

IMG_1165IMG_1192

Kes Viljandi tegijatest kõige suuremat kinki väärib?

Oi, neid hea südamega ja teguderohkeid inimesi on palju. Aga tõepoolest, mõned eriti säravad on just selle aasta kontekstis silma paistnud. Noh, mõnelt võin sõbramehe poolest saladuseloori ka paljastada. Rahvusvaheliste hansapäevade süda ja hing Jaanus Kukk on see mees, kes on kahtlemata oma kingitusekoorma auga välja teeninud. VICTA loomisgrupp samuti. Kujutate pilti, minu kaks head abilist plaanivad end noorteks maskeerida ja programmeerimist õppima minna. See on vägev värk! Ehh, ja muidugi ei tohi unustada legendaarset Viljandi Music Walki. Tead, vaatasin ka ise Postimehe otseülekandest peaaegu kogu programmi ning tegelikult olin Gorõ Lana ja Leikki livest vaimustunud, sest päkapikud on ka mind tänavu korraliku räpipisikuga nakatanud.

Mida arvata meie linnapea aastast?

Mina suure rahvamuusika sõbrana olin väga õnnelik kui härra Folk linnajuhiks sai. Uskusin, et nüüd käib üks suur festival, tants ja trall siin aasta läbi. Aga kui nüüd linna peal ringi käia, siis ega suurt erinevust ei olegi. Viljandi on Viljandi. Ka viidatud hansapäevad ja unistus veekeskusest ei ole asjad, mida linnapea enda elulookirjeldusse võiks lisada. Tema peaks olema see, kes vaimsuse mõttes siin peo käima tõmbab ja seda üleval hoiab. Käesurumisest ja tulekahjude likvideerimisest enam ootaks ühe maru armsa väikelinna juhilt käiste üleskäärimist ja tegutsemist. Rohkem folgilikku mõtteviisi Viljandisse aastaringselt, see on minu mõte! Ma ise olen korduvalt kaalunud kodukohta juhtima asuda. Isegi loosungi mõtlesin välja:  “Koos minuga on iga päev jõululaupäev!”

Milline on kõige kummalisem seik, mis jõuluõhtul Viljandit külastades meenub?

Kas nüüd just kummaline, aga huvitav moment oli just eelmisel aastal. Saanitasin mina parasjagu Huntaugu mäest üles, kui äkitsi hakkasid lendavad taldrikud pea kohal vihisema. Selgus, et üks uus vahva spordiala on viljandlasi võluma asunud – ketastega golf! Kujutage pilti, jõuluõhtul ja nemad spordivad! Olin kummalisel kombel veidike graafikust ees ja palusin tublidel noortel endalegi mängu õpetada. Sel suvel lasin päkapikkudel ka Lapimaale mõned korvid üles seada ja see mäng on ka meil väga populaarne!

IMG_0767 IMG_0831 IMG_0759 IMG_0800

Sporditeemadel jätkates – Viljandis hakkavad pallimängud järjest enam hinda tõusma, mida jõulumees spordisõbrana selle kohta oskab arvata?

Tõesti-tõesti, hoian Viljandi võistkondadele pöialt nii jalgpallis, korvpallis kui ka käsipallis. Jalgpalli puhul kandsid kallid päkapikud ette, et publik oli pisut vaikne, aga meeskond ise võitles tublisti. Ma nüüd kasutan võimalust ja teatan kõikidele viljandlastele: kes kodulinna meeskondi ei toeta, selle kingikoti suuruse vaatan järgmisel aastal üle! Usun, et kõik kolm populaarset spordiala arenevad edasi. Tulin alles hiljuti Rakverest ringkäigult, nemad on eeskujuks, kuidas spordis on kõik võimalik, kui leidub entusiaste. Viljandis on see entusiasm samuti tärkamas!

IMG_0890 IMG_0915 IMG_0943 IMG_0976 IMG_0990 IMG_1036

Millistel tingimustel jõuluvana Viljandisse koliks?

Ma olen suur Viljandi sõber ja patrioot, aga päris siia kolida ma ei saa, kes siis põhjapõdrakasvatusega tegeleks? Paadiga üle lahe ju ka põtru kaasa ei vea. Nii ma olengi Soome pidama jäänud. Kui nüüd üldisemalt rääkida, siis minu jaoks jääb Viljandis puudu kastist välja mõtlemisest. Sellest, et tehtaks uusi asju, mida kunagi varem kusagil tehtud ei ole. Loomulikult tuleb väärtustada asju, mis juba olemas on, aga rohkem uusi, nagu meil päkapikud ütlevad, “mindblowing asju on vähe, ja kui neid tekib, siis lämbuvad üsna ruttu. Linnal peaks palgal olema inimene, kellel selliste asjade peale hea nina oleks ja kohe linna abiga kosutada saaks. Ma ei räägi niivõrd suurtest asjadest. Vaadake Rakveret! Piisab kastist välja mõeldud kuusepuust ja kogu maailm räägib sellest väikelinnast. Mõni vihkab, mõnele meeldib, aga reklaami on rohkem kui 50 000 euro eest, inimesed sõidavad ekstra nende omapäraste kuusepuude jaoks kohale. Mul endalgi kibeleb juba selle kuuse avamisest saati, et millal küll saaks sinna kuuse alla mõne kingi poetada. Samasugust heas mõttes hullust soovitan siia kah, küll siis ka inimesed tulevad.

Millist Ugala teatri lavastust Jõuluvana viimati külastas?

Olen suur teatrisõber ja pole Ugala loomisest saati ühtki etendust vahele jätnud. Kaugelt maalt tulles olin küll üllatunud kui sügisel maja täitsa tühi ja kõle oli, aga päkapikud andsid teada teatri ajutisest asukohast ja olukord lahenes. Küll see Black Box on vahva koht! Tunne on nagu kinos, aga õige teatrihõng on asjal samuti küljes. Ugala inimestele on selleks aastaks tublide tegemiste eest nii mõndagi kingikotti valmis pistetud! Tekkis isegi muhe mõte linnaisadega läbi rääkida, et uue maja valmides ajutine teatrisaal võlukunsti abil kesklinna viia. Näiteks Centrumi juurdeehituse katusele, sinna, kuhu uut kino planeeritakse. Olekski kino olemas, Eesti kõikse võimsam kino! Kahjuks on käed ja jalad praegu tööd täis, aga kui võimalus tekib, võtan teema taaskord üles.

Kuidas teha maailmas vahet heal ja halval?

Kurjuse tabamiseks on olemas üks ääretult lihtne vahend: tuleb oma vestluspartnerilt küsida, kas jõuluvana on olemas või ei. Kui partner vastab “jah,” võib kõnelemist jätkata. “Ei” vastavad ainult need, kes on halvad olnud. Neil jõuluvana ei käi ja sellepärast püüavad nad ringi käia ja teistele kärbseid pähe ajada.

Mida jõulumees VLND-le jõuludeks soovib?

Ärge püssi põõsasse visake! Ma hoian teie tegemistel silma peal ja pöidlaid pihus, te olete Viljandile olulised ja uskuge mind, seda nähakse nii linnas ja selle ümber, aga isegi välismaal. Üks VLND fännist päkapikk plaanib järgmisel aastal Lapimaal käivitada noorte päkapikkude ühenduse LPMPKPKD (Lapimaa Päkapikud), et meie pisikest asupaika laiale maailmale tutvustada. See näitab, et te mõjutate paljusid!

IMG_1102 IMG_1091 IMG_1148 IMG_1133 IMG_1072