Juba sellel laupäeval toimub Viljandi pärimusmuusika aidas pidu, mille sarnast pole viljandlased varem näinud! See on tantsuõhtu, mille muusikaline kujundus on segu maailma pärimusrütmidest ja tänapäeva bassimuusikast.

Aga mis hakkab juhtuma? Mis on Etnoreiv ja misasi on Valge?

“Etnoreivil tantsitakse  ennast ilmselt ühest maailma otsast teise ja tagasi, sest etnilisel tanstumuusikal on põnev rituaalne mõju, mis suudab oma rütmidega hüpnotiseerida nii, et igasugune ajataju kaob,” ütles Etnoreivi üks peakorraldaja Marika Palm. “Kingad jalga või jalast ära- tegelikult see polegi oluline. Oluline on tulla ja olla ja lasta maailmamustritel ennast kaasa viia.”

MTÜ Valge Saal on kogukond viljandlasi, kelle eesmärgiks on see, et Viljandis oleks põnev elada ja et linnal oleks pakkuda ka massikultuurist kaugele jäävaid kultuurilisi elamusi.

Osa Valge meeskonnast!
Osa Valge meeskonnast!

Aga kus kohast tuli idee, et Pärimusmuusika aidaga seljad kokku panna?

Marika Palmi sõnul tuli idee sellest, et Valge meeskond olla juba ammu mõelnud, et peaks pärimusmuusika aidaga midagi koos tegema, sest mõlemad ajavad ju ühte ja sama asja, rikastavad Viljandi kultuurimaastikku ning kuigi nišid on erinevad, siis eesmärk on ühine! “Ja kuna meil hooaja siseselt on iga kuu üks tantsuõhtu- siis sealt see asi arenema hakkaski,” lisas Palm. Marika lisas, et kuna tegemist on tantsuõhtuga, mis sel korral leiab aset Pärimusmuusika aidas, siis pidid nad leidma esinejad, kes kataks nii Valge kui ka aida nišhi. “Ühise keele leidsime aidaga väga kiiresti ning sealt see pall veerema läks,” rääkis ta. “Koostöösoov oli mõlemapoolne ja see on üliäge!”

Mis on Valge tantsuõhtu?

“Tantsuõhtusse suhtume ise kui rituaali. Üldse tants kui rituaal. Inimesed tulevad kokku, tunnevad ennast hästi ja lasevad muusikal ennast kaasa viia ja vabaks lasta,” ütles Marika, kelle sõnul on Valge üritanud tantsuõhtutele esinejateks tuua võimalikult põnevaid tegelasi eesti muusikamaastikult, aga tantsuõhtutel on käinud ka leedust Niklavz ja lätist Crystal Sound System. “Tanstuõhtul on lisaks muusikalisele kujundusele ka väga suur osa ka temaatilisel ruumikujundusel- mida me alati üheskoos ehitame ja leiutame.”

valge (1)