Suure tõenäosusega on sel nädalavahetusel Viljandis viibijatel võimalik olla osa millestki ajaloolisest. Me võõrustame rahvusvahelisi hansapäevi ning Viljandisse on ennustuste kohaselt oodata ca 35 000 külalist. Mida see tähendab? Aga just seda, et mitte iialgi varem ajaloos ei ole Viljandis korraga nii palju inimesi olnud.

Sa ei teadnudki, et kogu ametlik hansapäevade programm on tasuta? Pole vaja mingeid pileteid, passe ega muud! Hansa on tasuta! Kõva!

Võrdluseks- Viljandi pärimusmuusika festivali publikurekord on umbes 23 000 inimest, sisaldades festivali külastavaid kohalikke. Neljapäevast pühapäevani on Viljandist seega saamas VÄHEMALT Eesti suuruselt kolmas linn. Kas pole võimas? Ja mis veel? Sa ei teadnudki, et kogu ametlik hansapäevade programm on tasuta? Pole vaja mingeid pileteid, passe ega muud! Hansa on tasuta! Kõva!

Olgu, enough facts. VLND on välja valinud 5 sündmust, millest üks tegus ja tubli viljandlane (ole Sa noor või noormeelne – vahet pole!) mingi hinna eest ilma jääda ei tohiks. Ja miks mitte ka tartlane, pärnakas või isegi tallinlane. Rahvusvahelisuse egiidi all ootame me ju ka heal meelel külla oma sõpru nii Eestist kui mujalt maailmast, väga tervitatavad on erinevad sotsiaalmeedias levivad pakkumised stiilis “sõber, tule hansapäevadele, öömaja saad minu juurest!”

Tegu on subjektiivse arvamusega ja selge see, et suurepärast programmi pakutakse hommikust õhtuni kõigil neljal päeval.

Sellegipoolest – siin on VLND 5 soovitust hansapäevadeks:

1. AVAMINE- lauluväljak, neljapäev kell 20.

Võib tunduda ebaoriginaalne, aga justnimelt avamine on meie esimene soovitus. Miks? Aga loomulikult seetõttu, et üle pika aja astub taaskord lavale Viljandi Noorte Sümfooniaorkester. Nagu nimigi ütleb, on tegemist Viljandi(maa) noortega. Ja väga vingete noortega, kes pidevalt meie kodulinna lippu kõrgel hoiavad, südame kiiremini põksuma panevad ja mõne aja tagant ka konkursivõite koju toovad. Klassikalist muusikat mitte just esimeseks sõbraks pidav inimene ei oleks tohtinud selle punkti juurest liiga kiiresti minema kerida, sest siit tuleb maiuspala- Sümnfooniaorkestriga koos võib laval näha ka Svjata Vatrat, kes ilmselt absoluutselt iga viljandlase vähemalt kord elus tantsima on pannud, ning ansamblit Curly Strings, kes ilmselt ei vaja tutvustamist mitte ühelegi eestimaalasele. Mida need huvitavad kooslused neljapäeval kell 20 lauluväljakul koos tegema hakkavad ja mida huvitavat veel näha saab, tuleb juba ise üle vaadata!

2. ANGUS on tagasi! – Cheers, reede kell 23.

Kes nüüd juba hansapäevade kava välja otsis, et meie soovitusi ringitada (kes ei otsinud, siis kava asub SIIN), peavad nüüd hoo maha võtma. Hansapäevade ajal tasub silm peal hoida ka programmivälistel üritustel. Kas keegi veel mäletab, millal Viljandi Reggae/Ska jumalaid, Anguse nimelisse kollektiivi kogunenud meesisikuid viimati näha sai? Meie igaljuhul ei mäleta. Ja seda vingem on teadmine, et juba reedel saab nende mõnusa rütmi saatel taas enda kuti või pliksiga mõne suurema poogna võtta. Kes ütles, et hansapäevad ei või Reggae olla?! Ahjaa, pundiga on vahepeal liitunud ka saksofonikuningas Lauri Kadalipp. Kuulame üle!

Neljapäevast pühapäevani on Viljandist seega saamas VÄHEMALT Eesti suuruselt kolmas linn. Kas pole võimas?

3. #KOHTUMETAMMEALL- Rosenbergi Villa hoov, laupäev kell 21.

Sa ju tead seda lahedat suurt kiike, mis on Rosenbergi Villa hoovis. Noh, see on see, kus kõik pilti teevad ning vaadet naudivad. Viljandi teatri ja folk sugemetega kultuuritrio koosseisus Adeele Sepp, Jaan Jaago ja Kristjan Suits pakuvad laupäeva õhtul enneolematu valgusshow, hunniku pannkooke ning ülimõnusa olemise just seal samas tumblrist võetud kiigel Rosenbergi Villa tamme all. Oma osa saavad kahtlemata söök, muusika, valgusshow ning Alliksaare luuletused. Võta see aeg ning lähme, mõnuleme koos!

Otsi Facebookist: #KohtumeTammeAll

4. Tuleviku ööjalka – Kunstmuruväljak, reede kell 22.

Hansapäevad ja jalgpall? Päriselt? Päriselt kah! Jep! Viljandi Tulevik korraldab Hansapäevade raames ühe hiiglasuure jalgpalli miniturniiri. Hehe, hiiglasuur miniturniir. Võta oma sõbrad kokku, leppige kokku, kes väravas on ning minge ja tehke hansaöös üks kõvem vutilahing.

Otsi rohkem infot Tuleviku kodulehelt.

5.  Wimka – Wimka (Turu tänaval, noh!), 4. – 7. juuni.

Ma mäletan, kui Wimka alustas. Ülientusiastlikud ning pisut kogenematu ja kohmetud. Tundub, et aastaga muutub palju. Wimkast on saanud üks Viljandi kultuurielu epitsentreid ning seda kahtlemata ka Hansapäevade ajal. Neil on püsti Volvo lava, korraldavad plaaditurgu ning pakuvad tasuta juua. Mis saaks olla parem kui tasuta jook? Jep, me ka ei tea. Aga igatahes – minge, kuulake ning nautige. Kohal on Viljandi noortebändid, Ans. Andur, BASHMENT ja palju muud. Ära maga maha!

Otsi Facebookist: Wimka hansapäevad

Tegelikult, nagu ka juba alguses öeldud sai, häid asju mahub nelja päeva sisse uskumatult palju. Iga nurga taga toimub midagi. Ja nagu ülalt näha, alati ei ole kõik see ka konkreetselt programmis kajastatud.  Peale sündmuste on ju veel ka hoomamatu suurusega hansalaat (ilmselt suurim kauplemispind, mis Viljandis kunagi olnud on), aga ka Altona järverestoran teisel pool Viljandi järve, kuhu on võimalik paadiga pääseda. Seega tasub ise veidi uurimistööd teha, endale huvipakkuv välja valida. Pidagem meeles seda, et Viljandi pole veel kunagi rahvusvahelisi hansapäevi võõrustanud ja praegune korraldusõigus anti meile juba peaaegu 20 aastat tagasi. Seetõttu võib üsna julgelt öelda, et niipea selline suursündmus ei naase.

Tekkis huvi? Tšeki Hansapäevade kodulehte!

Kes hiljaks jääb, on ilma. Kohtumiseni!