Millal Sina viimati jalgrattaga porimülkasse kinni jäid või tänavavalgustite puudumise tõttu auku astusid? Kirusid siis ikka ette ja taha, et on kuradi linn, isegi lampi ei suuda paika ajada? Taaskord on võimalus ise kätte võtta ja midagi paremaks muuta.

Kaasav eelarve on korraga nii suurepärane leiutis kui ka marginaalne tähis, populism kui ka kodanikuühiskonna võidukäik.

Suurepärane? Inimesed saavad välja öelda, mida nemad Viljandis paremaks sooviksid teha, kusjuures Sinu poolt on idee ja selle maksab kinni ülejäänud linnarahvas. Linnavõim, kes selle ideega lagedale tuli, väärib tunnustust. See ei olnud küll esimene omanäoline, aga aitab võimu ja linnakodanikke teineteisele lähemale viia.

Marginaalne? Mõneti küll, sest olgem ausad – midagi ekstrasuurt 30 000 euro eest teha ei saa. Midagi sellist, mis kogu linna keema paneks, mis muudaks meie olevikku ja tulevikku drastiliselt.

Populism? Natukene ikka, sest linna rahakoti seisukohalt see kõige ratsionaalsem ei ole, samas poliitpunkte nopib tublisti.

Kodanikuühiskond? Jah, sest igal kodanikul on reaalselt võimalus oma sõna sekka öelda.

Tänaseks on laekunud 18 ettepanekut –mõned abstraktsemad, mõned täpsemad. Selle raha eest võiks näiteks korrastada kiigeparki. On teine vana ja lagunenud tõesti. Või ehitada suuremal hulgal jalgrattaparklaid katustega. Idee väärib kindlasti esiletoomist ja samal ajal mainimist, et Viljandi kergliiklusteed ei kannata täna kriitikat. Võimalust kergliiklusteid mööda Viljandis ringi uitada lihtsalt ei ole. Aga lubatud on, et asi paraneb. Loodame ja vaatame. Kaasav eelarve siin abiks ei ole, jutt käib liiga suurtest summadest. Välijõumasinad! Eelmisel aastal välja käidud idee on  kolinud Valuoja orust Paala järve äärde/ümbrusesse. 30 000 eest saaks ilmselt täitsa korraliku asja. Nii nagu valitsevale eelarvemeistrile, Paala järvele, on edasiarendust pakutud ka esimesele võitjale, Uueveskile. Nimelt soovitakse, et kaunist trepist alla jalutanu ei vajuks kaelani porisse ja ei eksiks pimedas ära. Mõte pälvib kindlasti suure osa Uueveski inimeste poolehoiu. Männimäele soovitakse nii korralikku kõnniteed Selveri ette, aga ka Männimäe lasteaia välisuste vahetust. Mõtteid on igasuguseid ja igale maitsele. Nende hulgast teeb linn valiku: reaalselt tehtavad ja eelarvesse mahtuvad ideed pannakse hääletusele.

Ideid saab esitada reedeni. Seega, võtke ette üks varasügisene jalutuskäik meie kodulinnas, vaadake, mis on pildil valesti ja kas seda saaks 30 000 eest leevendada. Kui vastus on jah, siis on veel võimalik oma mõte välja käia. Ja kes ideed ei esita, aga järgmine kord jalgrattaga poriauku kinni jääb, peab linna asemel iseennast süüdistama.