Lennukitehases keeb elu! Ja selleks, et elu veelgi kõvemini keeks, ajavad noored ise heategevusliku kontsertiga raha kokku. Nimelt toimub juba 8. veebruaril Viljandi lennukitehase mustas saalis kontsert, mille korraldusega kogutakse raha sealse bändiruumi värskenduseks.
Meile meeldib ja olgem ausad: kelles Jaagup Kreem sooje tundeid ei tekitaks? Tegime ürituse korraldaja Tarvo Madseniga pisut juttu. 
Ahoi Tarvo! Räägi, mida põnevat te Lennukitehases sel korral tegema hakkate?


Korraldame heategevusüritust, mille tulu läheb bändiruumi hüvanguks. Esinema tulevad Jaagup Kreem & Taavi Langi Terminaatorist oma akustilise kavaga. Tegemist on ikkagi Viljandi ainsa ühiskasutatava bändiruumiga, mille eesmärk on edendada muusikat ja muusikategemist noorte seas. Siiani on bändikat toetanud ka näiteks Svjata Vatra, kes tegi paar aastat tagasi kontserti, et koguda raha bändiruumile kitarrivõimendi ostmiseks.

Kas see ainult tundub nii või on viimasel ajal Tehases järjest rohkem toimuma hakanud? Vähemalt minu Facebooki uudisvoog on varasemast palju enam Lennukitehast täis. Või on lihtsalt turundus kõvem?
Kindlasti! Tehases on aina rohkem üritusi ning suuresti on see ka tänu Tehase Rockiklubile, kes korraldab üritusi igakuiselt. Tehase ruumid on ülilahedad ja seal on selline eriline vibe. Tehase inimesed on perekond ning meie kõigi ühine eesmärk on edendada Lennukitehast ning teha sellest nö Viljandi muusikute meka!
Kuidas Viljandi publik suuremat arvu live‘e vastu võtab?  


Viljandi on kultuurilinn, nii et kui teha piisavalt turundust ning mõelda läbi ka väga hoolikalt see, keda esinema kutsuda, on lootust publikut saada küll. Olen ju ise ka muusik, nii et võin omast kogemusest öelda, et päris tühjale saalile veel esinema pole pidanud.

14125605_1147968645275676_2694929925789991105_o

Kontsert on heategevuslik. Räägi, mille või kelle jaoks täpselt raha kogute?

Kogume raha bändiruumile tehnika ostmiseks. Reaalsus on see, et bändiruumi tehnika on ühiskasutatav ning need asjad kuluvad väga kiirelt. Näiteks on bändiruumil suur probleem PA-süsteemiga, mis vahetpidamata lakkab töötamast. Mitu korda on läbi läinud bassivõimendi jne. Lisaks on mõte bändiruumi statsionaarsed instrumendid tuua, et pillimängu juurde juhatada ka neid, kel endal instrumente pole. Mäletan isegi väga selgelt enda muusikutee algust mõned aastad tagasi. Instrumendid on kallid ning kahjuks noor õpilane loobub enne pillimänguideest, kui kulutab sadu eurosid oma pilli peale lihtsalt proovimiseks.  Siiani oleme suuresti elanud Sakala keskuse armust. Just nemad seda tehnikat remondivad, kuid Sakala keskuse rahastus tuleb ju linnast ning vahendid on piiratud. Seepärast leian, et selleks, et saada midagi, tuleb ka midagi ise ette võtta – seepärast korraldan ka seda üritust.
Tavainimene võiks mõelda, et muusik ju kraabib niigi suurt raha kokku, miks meie peame veel panustama, et neile paremaid proovitingimusi luua. Kuidas asjad tegelikult on?
Võin sellise väite julgelt ümber lükata. Kahjuks või õnneks on Eestis muusikaturg väike ning sellest elatuda on väga keeruline. Võin tuua näiteks enda. Esineme keskmiselt korra kuus, tavaliselt tuleb selle eest esinemistasu, mis on märgatavalt väiksem Eesti miinimumpalgast. Võiks ju arvata, et näiteks tunnise kontserti eest on selline tasu üüratu – mis me seal ikka teeme eksole, lõõritame natuke ja mängime pilli. Tegelikult on asi palju keerulisem. Selleks, et panna kokku kontserdikava, tuleb teha proovi. Proove teeme õhtustel aegadel pärast kooli/tööd ning proov kestab keskmiselt 2-3 tundi, rääkimata sellest, et iga kord kulub ju proovi sõitmiseks ka kütust. Lisaks on kontserte andval pillimehel vaja enda tehnikat. Lõpptulemusena jääb kogu arvestus ikkagi miinusesse. Mis puutub kontserdisse, siis rõhutan fakti, et hetkel prooviruumi kasutavatest bändidest mõnedel on ka endal kõik vajaminevad asjad olemas, kuid peamine eesmärk on ikkagi see, et meelitada ligi uusi nägusid ning süstida muusikapisikut veel noorematele.
Kui keeruline või lihtne on sellist Maarjamaa legendi nagu Jaagup Kreem ära meelitada heategevust tegema?

Ei olnud üldse raske. Sain Jaagupiga kontakti Lennukitehase omaniku Kaidu kaudu ning vastus tuli väga kiiresti ja oli positiivne. Eks ka ilmselt Jaagup ja Taavi mäletavad aega, mil nad oma muusikuteed alustasid. 🙂
Kas seekordne heategevuskontsert on ainus omalaadne või on plaanis tulevikus raha korjamist jätkata?  

Ma ei saa väita, et ta ainsaks jääb, aga ei saa ka kindlalt lubada, et tuleb järgmine samalaadne üritus. Tuleb üks samm korraga võtta ning hetkel suunata kogu enda jõud sellele üritusele.
Mitu inimest või eurot peaks kokku kogunema, et võiks öelda, et nüüd saab Tehase bändiruum reaalselt paremaks?


Meie eesmärk on müüa välja kõik istekohad: 150 kohta. Kui müüksime kogu saali täis, oleks kindlasti bändiruumi täiendus juba märgatav. Muidugi alati saab ju rohkem.

Hakkasid huvi tundma?