Oli see vast paar nädalat tagasi, kui paljude Viljandi sõprade uudisvoogu sattus see kummaline “Imavere tossude” lugu. Kes seda veel kuulanud ei ole, lugege intervjuu loo ühe autori Adeele Sepaga läbi ja kuulake siis. Või pange kohe nüüd käima- https://www.youtube.com/watch?v=vIWkt5WiiwE.
Olgem ausad – see on midagi teistsugust. See ei ole midagi sellist, mida raadiojaamast söögi alla ja söögi peale lastakse (kuigi, tõsikindel fakt on see, et vähemalt paaril korral on seda lugu Vikerraadiost hommikuti kuulda olnud), ja see ei olegi väga selgelt olnud autorite eesmärk. See on täiesti teistmoodi žanr, mille ühe koostisosa nimetus võiks olla teatrimuusika ja teine patriotismiräpp. Kumbki pool eraldiseisvana pole midagi liiga erilist – hiljuti tegevuse lõpetanud ansambli Paabel album “Küüni täitmise lood ja laulud” on heaks näiteks, kuidas etendustest sündinud muusika võib teatud kvaliteedi saavutades olla hea ka siis, kui tükk ise ammu mängult maas. Ka patriotismiräppi kuuleb üsna palju. “Imavere tossud” on aga mix Ugala teatrirahva vägevusest, Viljandi vahvusest ja räpi põhjatutest võimalustest. Võib kuulata küll, tunneb meie armsa Viljandi pisut uues kuues ära. “Viljandi paadimees”, “Puhkus Viljandis” ja “Viljandi serenaad” hoidke alt, noorus ründab uue kraamiga!
Muusikakriitikuid meist ei saa, sest sellise ägeda projekti jaoks oleme liialt erapoolikud, sestap peatasime hetkeks loo autori ja küsisime hingelt ära selle, mis arusaamatuks jäi.
gifraubamart1
Tšau, Adeele! Imavere tossud. Misasi see selline on? Lugu Viljandist? Viljandi uus tunnusmeloodia ja video? “Moraali” afterparty? Uus kuum bänd?
Kirjutasin selle mõned aastad tagasi autoroolis. Jõudsin Tallinnast Imaverre, nägin kurikuulsaid tosse ja kohe laskusid mu peale meloodia ning sõnad. Viljandisse jõudes oli lugu valmis. See on ühe ammuse unistuse täitumine. Olukord, kus õigel ajal (“Moraali” proovides) kohtuvad õiged inimesed inspireerivate ideedega.  Ei julgeks öelda, et uus bänd. Aga mul on karvane tunne, et von Kuusega pole see mitte viimane koostöö!
Mina viljandlasena ei olegi kunagi mõelnud sellisele sümbolile, nagu seda on Imavere saeveski korstnad. Kas see on mingites ringkondades juba ammu teada maamärk, et sealt, kus suitsevad korstnad, saab Viljandisse või kuidas? Kust sellise motiivi idee tekkis ja kellel?
Oh ei, see on ekstra selleks palaks sündinud bränd. Ma usun, et meie, viljandlaste identiteeti passib hästi veel üks kujund. Rõõm on kuulda, et nii paljud märkavad Imaveres mõelda, et oh! seal on Viljandi, sinna ma lähen või et varsti näeme.
gifadele2
Kuidas suhestuvad räppmuusika ja Adeele Sepp?
Suhestuvad hästi. Räpin ise hea meelega, aga veel suurema rõõmuga kuulan, kuidas seda teised teevad.
Seda, kuidas saavad omavahel kokku vonKuusk ja Sina, võib ette kujutada. Aga kuidas MC Lord teie teele juhtus?
Ikka läbi noortelavastuse “Moraal”. Mart  (MC Lord) kirjutas meile laulusõnad /räpisõnad, Kuusk oli helilooja. Meie näitlejad.
(Adeele: Siin üks pesuehtne reklaam Moraalile: sel aastal näeb Moraali laval veel:
3.mai kell 19
16.mai kell 19
17.mai kell 19
Ja rohkem sel aastal meid ei näegi! Väga väga ootame teid saali!)
Vanad räpihaid väidavad, et ega päris räpp ilma ropendamata ei käi. Tegite teadlikult pehmoloo või olete lihtsalt teist meelt?
Me tegime pehmoloo, sest “Moraalis” saame ropendada küll ja veel.
Mis edasised plaanid ette näevad? Album? Viljandist või “Moraalist”?
Plaane on, aga esialgu hoiaks neid saladuses, et põnevust säilitada. Aga ma arvan, et see kõik on alles alguses
Kui VLND korraldaks räpipeo, võime teid kutsuda ja tuleksite?
Muidugi tuleme. Ükskõik mida VLND teeb – kõigega oleme nõus, absoluutselt, iga kell. Me ju ajame sama asja.
GIFKUUSK3 gifadele2-2