Viljandi linnatänavaid “kaunistavad” juba umbes nädal uutsorti kleebised. Selliseid võib näha nii lossimägedes, vanalinnas kui kesklinnas. Mõnes kohas on kunstiteoseid maha nühitud, kuid enamik paistab üleval olevat. Kuuldavasti kleebiti logosid ka tänavakultuurifestival BASH rulapargi elementidele, kuid korraldajad eemaldasid need operatiivselt. Kleepsud reklaamivad Nordisk Ungdomi nimelist organisatsiooni.

Tegemist on Rootsi poliitilise noorteorganisatsiooniga, mida liigitatakse paremäärmuslikuks, mis seisab tugevalt “valge” või “Euroopa” rassi säilimise eest ükskõik mis hinnaga ja mida Rootsi Kaitsepolitsei nimetab natsistlikuks. Organisatsiooni iseloomustab väga võimekas sotsiaalmeedia-kampaaniate korraldus. Eestis on Nordisk Ungdomi seostatud eelkõige EKRE noorteorganisatsiooniga Sinine Äratus. Teadaolevalt käisid noored äärmuslased Eestis EKRE korraldatud tõrvikumarsil seoses Vabariigi aastapäevaga. Toona kinnitas Sinise Äratuse juht Jaak Madison Delfile, et koostööd ei tehta.

Sellegipoolest on VLND-l kinnitamata andmeid, et Sinise Äratuse liikmed, nende hulgas ka Viljandi noori, külastasid mõni aeg tagasi Rootsit ning neid andmeid muudavad usutavamaks ka pärast reisi linnatänavatele tekkinud kleepsud. 1+1=2 ehk tundub väheusutav, et need faktilised asjaolud omavahel seoses ei ole.

20150709_193059

Mida arvata?

Meie VLNDga toetame tingimusteta demokraatlikku riigikorda ning on selge, et äärmuslus demokraatiat toetav ei ole. Samas pole meie asi väita, et Nordisk Ungdom (või miks mitte ka Sinine Äratus) on mingil viisil ohtlikud, olgu siis fašistlikud või natsistlikud. Rootsi ühiskond on samas selle liikumise pärast mures ja ka meie peaksime silmad lahti hoidma, kui meie tänavapilti organisatsiooni reklaame hakkab sattuma. Ohumärk on nii kohalike organisatsioonide kui ka Viljandi noorte seotus, kui selle kleepimise tagamõtteks on Viljandis mingisuguse äärmusliku ideoloogia levitamine. Igasugune vaenuõhutamine, äärmuslus ja diskrimineerimine on idiootsus, mida demokraatia kaitsmiseks selgelt piirata tuleb. Samas jääb igaühel õigus otsustada, mida tema asjast arvab. Meil on demokraatlik riigikord, kus seaduse piires kehtib sõnavabadus, seega iga teisitarvamist hukka mõista ei saa. Oleme hea meelega nõus antud teema üle ühiselt diskuteerima.