Viljandi on täis suurepäraseid inimesi. Tegusaid ja töökaid inimesi. Inimesi, kes iga päev meie kodulinna esindavad. Nii Eestis kui maailmas. Sest nad armastavad oma kodulinna. Mõned nendest tänastest tegijatest ja tulevikutähtedest on endale saanud VLND loodud mütsi. Ikka selleks, et Viljandi veelgi rohkem pildis oleks. Ja käesolev intervjuude sari tutvustabki väikest osa noortest, kelle üle Viljandi täna ja homme uhke saab olla. Uuri asja: http://vlnd.ee/vlnd-myts.

Paul Meiesaar on meie jaoks eriline leid. Seda nime teavad kõik, aga teda tunnevad vähesed. Ta on kahtlemata Viljandi kõige populaarsem fotograaf, kelle märksõnadeks on pühendumus ja kvaliteet. Ja kõige selle juures suudab ta ise jääda tagasihoidlikuks ja tagaplaanile. Sellepärast on eriti vahva, et suutsime talle mütsi pähe suruda. Nagu öeldakse– pilt ütleb rohkem kui tuhat sõna. Paul Meiesaare pilt ütleb vähemalt kümme tuhat. 

Paul, oled VLND valikul üks siinseid noori tähti, Viljandi linna visiitkaarte ja seda mütsi kandes ka reklaaminägu ja oma kodulinna turundaja. Kuidas tunne on?

Tunne on mega! Ilus müts on. Aitäh selle eest! Au on esindada Viljandi linna.

dsc_8213 dsc_8146 dsc_8387 dsc_8213

Sinu nime teavad kõik, aga kuidagi on Sul õnnestunud enda isik tagaplaanile jätta. Räägi, kes on Paul Meiesaar?

Enamus mu ajast kulub fotograafiale. Väga harva tekib niiöelda seda vaba aega, et minna kuskile üritusele või teha midagi. Paljud sõbrad ei kutsu enam isegi sünnipäevale, kuna nad teavad, et ma olen nagunii pulmas või kuskil pildistamas. Aga ma ei ole sellepärast kurb, ma olen pigem õnnelik, et ma saan teha hobi ja tööd koos.  Kui ma ei tegeleks fotograafiaga, siis mulle meeldiks väga tegeleda sisedisainiga ehk kujundada erinevaid ruume jms ja olen juba vaikselt kätt harjutanud ehk kujundanud temaatilisi nurki fotostuudiosse.

 

Kuidas Sa fotograafiani jõudsid? Kas on mingid põhimõtted, mida väga rangelt pildistamisel järgid, või miski, mis sind reapiltnikust eristab?

Enne pildistamist tegelesin kujundamistööga ja sealt kujunes välja see pildistamine ehk alguses ikka tegin pilte sõpradest ja proovisin uusi meetodeid. Olen ise kõik õppinud ja ei ole kuskil koolis ega koolitusel käinud. Kui on tahe ja soov asi selgeks saada, siis on see ka võimalik. Tuleb iseendasse uskuda.
Kindlasti eristab see, et alati proovin teha midagi teistmoodi ja ei tee iga kliendiga täpselt samasuguseid pilte nagu eelmisega. Proovin alati leida uue koha pildistamiseks, et oleks ka endal huvitavam pildistada. Muidugi soovib palju kliente teha pilte samas kohas, kus eelmisega käisin, aga eks see on siis juba kliendi soov. Mind eristab veel näiteks, et mulle meeldib väga pildistada päris filmikaameraga ning proovin piltidele teha ka samasugust värvitöötlust, mida teeb päris filmikaamera ehk selline vintage look.

dsc_8154-2 dsc_8428 dsc_8247 dsc_8154-2

Kuidas kirjeldaksid keskmist Viljandi kodanikku?

Hmm, keskmine kodanik… ma ütleks, et iga Viljandi kodanik on eriline ja kõigil oma lahe stiil välja kujunenud. Viljandi inimeste puhul mulle meeldib see stressivaba õhkkond ehk kõik on sellised rahulikud ja abivalmis ning rõõmsad inimesed.

 

Kõrge kvaliteet tähendab ka üle keskmise hindu. Kas see on teadlik valik, et hoida kvaliteeti ja klientide arv kontrolli all, või puhtalt majanduslik – et raha on vaja ja kui nõudlust on, siis võib.

Kvaliteet loeb, mida rohkem tööd, seda rohkem kvaliteet kannatab. Pigem teha vähem, aga korralikumalt. Iga klient on oluline, ei saa võtta seda, nagu oleks liini ääres tööl, et tuleb lihtsalt ära teha, vaid tööd tuleb teha ikka südamega ja olla rahul tulemusega.

 

Kas heal fotograafil on võimalik Viljandis ära elada? Kas see, et Viljandi on väike, on väga suur miinus?

Ma ei ütleks, et Viljandi nii väike on, on ikka palju väiksemaid kohti olemas.  Viljandi asukoht on just hea – Tartu ja Pärnu on näiteks lähedal ja väga palju kliente tulevad ka neist linnadest just Viljandisse pildistama.

 

Kirjelda oma unistuste fotosessiooni.

Selliseid unistusi on palju ja sellepärast mulle just fotograafia meeldib, et alati on millegist uuest unistada. Mulle meeldiks näiteks väga pildistada pulma Šotimaal, kus on mäed, lambad ja udu.

 

Kuidas see protsess tavaliselt välja näeb, inimene kirjutab Sulle, siis ootab nagu arstijärjekorras kaks kuud ja siis Sina mõtled välja, kuhu minna, kuidas teha, või tegutsed vastavalt pildistatava soovile?

Õnneks nii pikad järjekorrad koguaeg ei ole. Eks see ole pigem hooaja värk, et jõuludel on palju pildistamisi, aga ka suvel.  Ma arvan, et umbes 10-20% klientidest tuleb kindla sooviga, et sooviks just seal pildistada ja sellise riietusega jms. Enamus soovib ikka, et mina välja mõtleks kõik.  Kui klient annab kasvõi mõne märksõna, mida ta soovib, siis on mul ka lihtsam, aga enamus ikka ütleb, et soovib lihtsalt ilusaid pilte, eks ma siis proovin enda poolt kõik anda, et klient õnnelik oleks!

dsc_8364-2 dsc_8146

Kuidas on nii, et üks fotograaf on oma mainelt absoluutne tipp? Kas see on teadlik mainekujundus või on lihtsalt nii kujunenud?

Ma pole ise midagi teadlikult kujundanud, mu karjäär on kuidagi vaikselt edasi läinud tänu minu kirele fotograafia vastu ja tänu klientidele.

 

Kui peaksid lühidalt selgitama võõrale inimesele, miks siia elama tulla, milline see kiidukõne oleks?

Viljandi on eriline linn. Mulle meeldib väga linna arhitektuur ja maastik, kuna see sobib mu tööga ideaalselt. Kindlasti ma soovitaks mõnele võõrale VLND lehte vaadata, et näha pilte linnast ja sellega lähemalt tutvuda.

 

Mis Viljandis veel võiks olla või toimuda, et siin parem oleks elada?

Viimastel aastatel on päris palju noortele mõeldud üritusi toimuma hakkanud ja loodan, et neid ka edaspidi oleks ja juurde tuleks. Rohkem noori võiks siia jääda, aga usun, et kui on piisavalt üritusi ja tegevusi, siis ka see toob noored uuesti kokku. Õnneks viimasel ajal on Viljandi väga hea arengus.