Hea noor sõnasepp!

Tegelikult sa ei pea sõnasepp üldse olema. Äkki on Su kirjandid koolis tavaliselt väärt kolme miinust? Sulle meeldib kirjutada, aga sellist mõistujuttu, millest keegi aru ei saa? Sulle ei meeldi kirjutada, aga kui kirjutad, siis kuidagiviisi õnnestub?

Ega üldiselt vahet pole. Sest VLND ja Sakala esseekonkurss on pigem meie oma erapoolik ja kohutavalt Viljandisse kaldu olev arvamusfestival, mitte esseevõistlus. Paremad lood teeme avalikuks ja näitame kogu maailmale, mida Viljandi noored Viljandist arvavad. Näitame kõigile, et kuhu veel, kui mitte siia tulla.

Ära nüüd põe! Keegi ei palu Sul niisama kirjutada. Heast tahtest. Eks me ikka moosime õpetajaid, et osavamatele (meie ja õpetaja hinnangul) mõni suurem number hinnetelehele potsataks. Aga kes siis hinnetele õpib. Räägime auhindadest. Nagu juba eelmisel aastal, anname ka sel aastal peaauhinnaks ära 100 eurot sulas kätte. Päriselt kah. Ja auhinnafond, mis juba eelmisel aastal oli ca 500 eurot, on täna veel ja veel kasvanud. Me isegi täpselt ei tea, kui palju. Aga kasvanud on ja seda sadades eurodes. Nii, et seda muret, et hea asi nigelalt premeeritud saab, küll ei ole. Loe nüüd teemad ja reeglid läbi ja pane oma kirjutis meile teele- essee@vlnd.ee.

Kuivem reeglistik, kuidas uusi sõnameistreid sõelutakse, on allpool.

silvertonisson_vlnd_esseekonkurss_2017_plakat_2048px

Ka korraldajad on esimesest aastast õppust võtnud ja nüüd oskame kirjutajatele anda mõne soovituse ja vihje, mille alusel žürii otsuseid teeb. Nimelt – ärge kirjutage pelgalt koolikirjandit. Päriselt ka. On väga hästi aru saada, kuidas gümnaasiumi lõpukirjandiks treenitav noor robotlikult tööd struktureerib, ja tahes tahtmata eristuvad sellised tööd vähem. Senikaua, kuni püsitakse enam-vähem teema raames, olge loovad ja mõelge kastist välja. Laske emotsioonid valla! Meile kõigile tähendab Viljandi väga palju rohkemat kui lossivaremed ja järvekallas, eksju! Siirus on samuti tähtis märksõna. Kui kirjutate ilukirjanduslikult, on teine asi, aga rääkida sellest, kuidas Männimäe Selverit nähes nii kodune tunne tekib, et iga päev koolist koju jalutades nutma puhkete, ei ole liialt veenev. Teemavaliku puhul on sellised teemad, millest üsna kiiresti on aru saada, et need on kõige laiemad ja nendest plaanib kirjutada peale sinu veel sinu 27 sõpra. Mine pigem raskema vastupanu teed, sest vähem populaarne teema hakkab paremini silma. Noh, ja viimane soovitus võiks olla see, et Wikipediast linnapeade loetelu kopeerimine esseekonkursil võitu ei too. Fakt. 

Žürii tuumiku moodustavad, nagu ka eelmisel korral, VLND ja Sakalaga seotud inimesed. Vaba ajakirjandus ja Viljandi fännid.

 

TEEMAD
  1. Minu Viljandi 20 aasta pärast
  2. “Ma jääksin Viljandisse, kui siin oleks…”
  3. Vabadussõja mälestusmärk Viljandisse?!
  4. VLND kui Viljandi turundusmeedium
  5. “Ma armastan Viljandit, sest…”
JUHEND

1. Üldalused

1.1 Konkursi korraldajad on MTÜ Reflektor ning ajaleht Sakala, seda rahastavad Viljandi linnavolikogu ajutine komisjon Viljandi Noorte Volikogu ja teised toetajad.

1.2 Konkurss on avalik ja üheetapiline.

2. Eesmärk

2.1 Väärtustada Viljandi linna.

2.2 Toetada noorte aktiivsust oma kodulinnast ajaloost huvi tundmisel ja sellest kirjutamisel.

2.2 Julgustada õpilasi kaasa rääkima Viljandi tuleviku arendamisel.

2.3 Tunnustada noorte teadlikkust oma kodulinnast.

3. Tingimused

3.1 Konkursile ootame osalema kõiki 13-22aastaseid Viljandi ja Viljandimaaga seotud noori.

3.2 Iga konkursist osaleja võib võistlustele saata kuni kaks esseed, mis peavad sobituma etteantud teemaderingi.

3.4 Konkursile esitatud essee peab olema kirjutatud eesti keeles.

3.5 Konkursil osalemiseks esitada 2500-4500 tähemärgi pikkune essee, käsikirjas (skänneerituna) või elektroonilisel e-posti aadressil: essee@vlnd.ee. Esseele lisada autori nimi, õppeasutus (kui õpitakse), kontakttelefon ja e-postiaadress. Faili nimi peab olema kujul eesnimi_perekonnanimi. 

3.6 Konkurss kestab 1. -19. märtsini 2017. a.

3.7 Essee esitamise viimane päev on 19. märtsil 2017. a.

3.8 Konkursile esitatud töid võivad korraldajad avalikult kasutada näiteks trükistes, sotsiaalmeedias, ajalehes Sakala ja lehel vlnd.ee.

3.9 Reeglid on vajalikud. Aga kaval mees leiab aia vahelt augu. Ja kõnnib omatahtsi. Kes keelab raiuda oma sõnad laulureaks? Vemmalvärsiks, mis ütleb, et esimesed heidetakse, tagumised tapetakse, keskmised koju tulevad!

4. Auhinnad ja avalikustamine

4.1 Välja antakse esimene, teine ja kolmas preemia ning eripreemiad silmapaistvatele töödele. Sobiva tasemega tööde puudumisel võib žürii auhindamisel teha muudatusi.

4.2 Konkursi auhinnafond on vähemalt 600 eurot.

4.3 Kokkuvõte ja avalikustamine aadressil: www.vlnd.ee.

 

Vaata siit, kuidas eelmisel korral asjad käisid!