VLND esitab täiesti umbmäärase aja tagant Viljandiga seotud eriti ägedatele inimestele küsimusi. Ja neid küsimusi on viis. Alati viis. Meie küsime 4+1 küsimust ning nemad viskavad meile viis vastust. Viskavad viis. Saate ju aru!

Seekord püüdsime kinni Tanel Kadalipu. Tegemist on mehega, keda iseloomustab sõna muusika, vaata kustpoolt tahad. Ihu ja hingega bassimees. Kiirgab rõõmsamseelsust kõikidele enda ümber. Enim teatakse teda folkpundist Paabel, aga ka raskemat muusikat viljelev Nikns Suns saab tänulik olla, et sellise kaliibriga vana kütab basskitarril kuulajatesse väikese vibra sisse. Aga noorele eale vaatamata on ta jõudnud juba ka anda- Viljandi Muusikakoolis on ta õpetanud nii kontrabassi, basskitarri, aga ka nii mõnedki bändid on muusikakoolis esimesed juhised Taneli käe all saanud. Tanelit tundvad inimesed teavad ka tema lembust muusika kuulamise vastu, muusikakoolis tegutses tema eestvedamisel lausa Muusika kuulamise klubi.  Ja võib-olla ongi asjade loomuline jätk see, et olles lõpetanud Kultuuriakadeemias jazzmuusika eriala, on mees täna Balti filmi-ja meediakoolis helirežiid õppimas. Ja mitte lihtsalt õppimas – vaevalt kaks kuud tagasi sai ta tunnustust Püha Jüri nimelise preemia näol. Tegija igal alal, Viljandi oma mees!

 

Tanel! Klaarime alustuseks vanad asjad ära. Andsid mulle aastat 4-5 tagasi kuulamiseks ühe plaadi, mäletad? Kasutan võimalust ja küsin, kas mäletad, mis plaadiga on tegu ja millal Sa seda tagasi soovid saada?

Mäletan küll! Ma usun, et see on Gjängsta esimene album (mis muideks on järjest märgilsem ja väärtuslikum). Mul pole selle tagasi saamise vastu mitte midagi, sest olen vahepeal endale kvaliteetse cd-mängija soetanud 🙂

Siinkohal olgu ära öeldud, et Tanel on ilmselt elu jooksul plaate kohe suuremal hulgal välja laenanud. Minule kuulamiseks antud plaat oli tegelikult selline:

 

Lõpetasid Viljandis Kultuuriakadeemia jazzmuusika alal, siis tegid mingis mõttes ootamatu otsuse ja läksid Balti filmi-ja meediakooli helirežiid õppima. Muusika tegemine viskas kopa ette ja tahtsid rohkem muusikat kuulama hakata?

Tegelikult ei olnud see nii väga ootamatu või täiesti radikaalne muutus. Üks asi viib teiseni. Huvitusin kompositsioonist ja improvisatsioonist ja sõudsin filmideni. Filmi helirežii on väga loominguline tegevus ja iga film, mis ma teinud olen, on justkui minu kompositsioon (milles tihtilugu kõlab ka minu loodud muusika). Muusika tegemine  ikka jätkub ja pole katkenud. Tõsi, kooli ajal jäi järjest vähem aega bändidele ning igapäevaselt muusikuks olemisele. Samas viimased suvel olen veetnud siiski põhiliselt bändide keskel musitseerides. Näis mis tulevik toob, aga veidi eemal olles aktiivsest lavaelust olen aru saanud, et minu süda kuulub muusikale!

 

Kontrabassimängija elu pidavat jube raske olema- pill varjab naiste eest ja on üleüldse üks kobakas, mis võtab jubedalt ruumi. Miks peaks keegi tahtma ennast sellise instrumendiga siduda?

Kontrabass on küll suur, aga selle eest väga mahedakõlaline. Näidake mulle inimest (eriti naisterahvast), kellele ei meeldiks kontrabass? See ei aja võib-olla naisi lava ees hulluks nagu (väidetavalt) saksofon ning elektrikitarr, aga see on pill millest kiirgab rahu! Minule meeldib kontrabass just oma maheda heli pärast, eriti näiteks akustilise kitarriga koos mängides. Samas on see väga suurte võimalustega pill, millest võib igasuguseid helisid välja võluda!

 

Millised on Tanel Kadalipu topeltgarantiiga kolm soovitust selleaastaseks Folgiks?

Minu soovitused:
a) Puuluup
b) Frigg
c) Mari Kalkun & Runorun

Kes melomaani soovitustele lisa tahab, uurib järele- www.folk.ee.

 

Miks on Viljandi parim linn maailmas?

Viljandis on kõik vajalik olemas – tuleb seda osata väärtustada ja õigesti kasutada!