Moestuudiost päevakohvik. Või mis sõnadega LAYK-i iseloomustama peakski?

LAYK on tõesti ühelt poolt koht, kus oleme ühendanud oma moestuudio ja kohviku. Teisalt on LAYK bränd, mida iseloomustavad sõnad nagu soome-ugri, etnofutu ja minimalism. Tegeleme peamiselt mantlite disainiga, aga ka eriprojektidega nagu esinemis- ja esindusrõivaste disainiga. Kogu looming on suuremal või vähemal määral eesti etnograafilistest rõivastest inspireeritud.

 

Kuidas selline moe ja toidu harmoonia üleüldse tekkis?

Tahtsime iga päev tööl linna parimat kohvi juua. Ning kui kõik ausalt ära rääkida, siis tulime vaatama seda majakest kui kohta, kuhu oma stuudio teha. Alguses kaalusime isegi kellegagi ruumide jagamist. Kuna vaimusilmas tekkis aga pilt suvisest kohvikuterrassist majaesisel platsil, siis ei suutnud me sellest enam lahti lasta ja otsustasime idee teoks teha. Avatud stuudio pakub meile võimalust rohkemate inimestega suhelda ja eesti inimene reeglina niisama kuhugi stuudiosse sisse ei astu, kohvikuga on aga teine lugu. Julgetakse kohvitassi kõrvalt meie tegemisi ja tooteid ka piiluda ning seeläbi toome disaini inimestele lähemale.

 

Kaks tšikki, pärimusliku touchiga rõivad ning seda kõike Viljandis. Mis on teie Viljandisse tulemise lugu?

Tulime siia õppima ja siis üks asi viis teiseni… Tegime Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia lõputööna Sõrve kuubede ainelise mantlite kollektsiooni. Pärast kooli lõpetamist tegelesime osaliselt ka muude asjadega, kuid leidsime, et tahame oma brändiga tegeleda, sest selles on midagi. Ja see sobib Viljandisse.

 

Kas selline minevikuradadel tuhnimine on kuidagi valgustav ka? Millised detailid aastate tagant teid käivitavad?

Loomulikult on valgustav. Paarsada aastat tagasi ei kantud lihtsalt linased ürpe – selle aja pidulikud rõivad teevad oma tehnilise keerukuse ja detailirohkusega praeguse aja rõivastele silmad ette. Näiteks oli meeste rõivastus kohati naiste omast peenem ja uhkem  – sellised faktid on sütitavad.

 

Miks üldse pärimuslik puudutus? Kas see juba ilgelt 2010 ei ole?

Hahaa. Ütleks, et 2010 on Muhu mustriga pinali tegemine… Moekunsti ja disaini valdkonnast leiab ainult üksikuid häid näiteid etnograafilise materjali kasutamisest. See kõik on alles arenemas ja avardumas. Meie kohta on öeldud, et meie looming on nagu järgmisel tasemel etnograafia kasutamine. Püüamegi aina edasi liikuda ja midagi uut välja mõelda.

 

Et siis Viljandil ei ole pärimuse üledoosi? Me pole ainult 361 päeva + folk?

On ikka üledoos, filtreerimisoskus tuleb kasuks. Lisaks on siin ka päris palju folgiga mitteseonduvaid üritusi. Tegelikult on nii, et meie teeme oma asja, loome oma kollektsioone ja teeme eratellimusi ning konkreetselt Viljandi folk ei puutugi asjasse. Elame nagu omas mullis.

 

Päris mitu head sooritust erinevatelt moeüritustelt on juba portfoolios. Mis ja kuidas edasi? LAYK stuudiokohvikust LAYK moemajaks?

Jätkame oma ideede elluviimisega. Keskendume disainile, et arendada häid tooteid. Päris hea sooritus suviselt Antoniuse moeetenduselt andis meile finaalipääsme Moskvas toimuvale Ida-Euroopa suurimale moekonkursile, ootame põnevusega oma loomingu näitamist ja sealse publiku tagasisidet.

 

Raha ja glamuur on ju seal, kus on inimesed ja iduettevõtted. Miks te Viljandis passite?

Raha ja glamuuri jaoks ei ole vaja mitte palju inimesi, vaid kõige ägedamaid inimesi. Hetkel oleme valinud töötamiseks ja elamiseks Viljandi, kuid see ei pruugi nii jääda.

Kes ütleb, et me igavesti Viljandisse jääme?

 

Mis on Viljandist inspiratsiooni otsimise juures kõige raskem?

Me ei otsigi teadlikult inspiratsiooni, erinevad nähtused inspireerivad meid ja need ei ole enamasti lokaalsed.

 

Kuidas Viljandi inimesed ja siinne tempo teie kunsti mõjutab?

Mõned inimesed inspireerivad ja mõned tekitavad soovi vastanduda. Aga see kõik toimub pigem märkamatult.

 

Siin kohvikus seintel on ka omajagu töid. Mis lugu nendega on?

Need on meie sõprade, Viljandi kunstnike maalid, mis sobivad siia oivaliselt

 

Kas LAYK on #fromVLNDtotheWorld?

#totheUniverse

 

Miks me peaksime igat päeva tähistama?

Sest see on väga tervislik harjumus.

 

Kirjeldage oma sõnadega Viljandi vibe’i-võlu-värskust?

Viljandi vibe on mitmekesine nagu igal pool. Viljandi vibe on meie ja meie sõpruskonna nägu. Aktiivsete ja ambitsioonikate noorte vibe. Tunnetame, et kõik on võimalik – selline vibe ongi.

 

Kui peaksite mõlemad viie sõnaga Viljandit iseloomustama, siis mis sõnad need oleks?

Pime kass Posti tänaval ja tööle tulles on vahel väga udune.

Lugu ilmus esmakordselt  2017. aasta lõpus VLND paberajakirjas.